Boerennatuur Vlaanderen reikt op 25 juni, voor de tweede jaar op rij, de ‘Koperen Kievit’-award uit. Die bekroont een landbouwer die zich de afgelopen jaren op verdienstelijke wijze heeft ingezet om meer en betere boerennatuur te realiseren op en rond het landbouwbedrijf, door maatregelen toe te passen rond bodem, water, landschap en biodiversiteit. 18 landbouwers stelden zich kandidaat en hieruit werden 5 landbouwers genomineerd. Raf Wouters (45) is de Limburgse genomineerde. Hij baat De Binkelhoeve in Neerepen uit, een divers bedrijf met akkerbouw, vleesvee, een paardenpension en hoevetoerisme. Hij versterkt de boerennatuur op zijn bedrijf onder meer via de aanleg en het beheer van akkerranden (2,5 ha), het toepassen van botanisch graslandbeheer, het onderhouden van een hoogstamboomgaard, het beheer van hagen en hij heeft zwaluwnesten op de binnenkoer van het bedrijf. Ook bodembeheer staat centraal op het bedrijf. Zo is Raf recent gestart met niet-kerende bodembewerking. Verder gebruikt hij stalmest van runderen om het organische koolstofgehalte in de bodem te verhogen en zet hij groenbedekkers in. “Ik heb maanden geleden een enquête ingevuld. Onlangs werd ik opgebeld om te melden dat ik genomineerd ben. Ze zijn hier een hele dag komen filmen. De trofee zou een mooie bekroning zijn voor mij, maar ook promotie voor het toerisme in Limburg”, weet Raf.
Stemmen voor Raf kan nog tot 24 juni om 12u via de website van Boerennatuur.
Als de gemeenteraad het dinsdag goedkeurt gaat in Tongeren-Borgloon vanaf 1 september het project Schoolondersteuning van start. Met dit project wil de dienst Flankerend Onderwijs van Stad Tongeren-Borgloon samen met Arktos leerlingen extra ondersteunen in hun schoolloopbaan en hun kansen op schoolsucces vergroten.
Concreet wordt er gewerkt met een brugfiguur voor het secundair onderwijs. Vanuit Arktos neemt vormingswerker Digna Grootaers deze rol op: “Wij geloven in de kracht van elke jongere, ongeacht zijn of haar situatie. Als brugfiguur ga ik samen met scholen en relevante partners aan de slag. We zetten in op verbinding tussen leerlingen en hun schoolcontext, door hen te ondersteunen en te versterken vanuit vertrouwen en talent.”
Het project biedt, aanvullend op bestaande initiatieven, ruimte om op een preventieve en gerichte manier samen te werken met elke secundaire school in Tongeren-Borgloon. Daarbij wordt ingezet op maatwerk: individuele begeleiding van leerlingen, ondersteuning van klassen en leerkrachtenteams en begeleiding bij schoolbeleid.
Burgemeester Jo Feytons benadrukt het belang van deze aanpak: “Jongeren alle kansen geven om zich te ontwikkelen, is een belangrijke opdracht voor ons stadsbestuur. Deze samenwerking met Arktos toont dat we kiezen voor een warme, preventieve aanpak waarbij onderwijs, welzijn en vrije tijd elkaar versterken.”
Uniek aan het project is de combinatie van ondersteuning binnen de scholen en het versterken van samenwerking over scholen heen. Daarnaast wordt actief ingezet op een sterk netwerk rond de scholen, waarin verschillende partners samenwerken en casussen gezamenlijk kunnen worden besproken.
Schepen van Onderwijs Jeannine Vanvinckenroye vult aan: “Sterke scholen maken sterke jongeren. Met deze samenwerking geven we scholen extra ondersteuning om leerlingen beter te begeleiden en hun talenten alle kansen te geven.”
Het project sluit aan bij de bestaande werking van Arktos binnen het jeugdwelzijnsbeleid en versterkt de verbinding tussen onderwijs en vrije tijd. Door deze geïntegreerde aanpak kunnen hulpvragen van jongeren en scholen sneller en effectiever worden opgenomen.
Goele D. van Sibbo benadrukt het effect op schoolniveau: “Schoolondersteuning vormt een enorme hulp voor een school: door de gerichte versterking van leerlingbegeleiders, leerkrachten, klassen en individuele leerlingen bouwen we samen aan een krachtig fundament voor elke leerling.”
Tot slot onderstrepen de mensen van het Flankeren Onderwijs het belang van maatwerk en samenwerking: “Scholen staan vandaag voor heel wat uitdagingen. Met deze samenwerking willen we hen extra ondersteunen door snel en op maat in te spelen op signalen en hulpvragen. Door verbindend te werken met leerlingen, scholen en partners bouwen we samen aan een sterkere onderwijsomgeving voor elke jongere.”
Over Arktos
Arktos is een Vlaams expertisecentrum voor kinderen en jongeren van 6 tot 25 jaar. De organisatie gelooft in kracht van elke jongere en versterkt hen waar bij de aansluiting op school, het werk, hun vrije tijd of met de samenleving minder blijkt. Arktos ondersteunt ouders, scholen, partners, overheden en de bredere samenleving om hetzelfde te doen.
De Dag van het Park vindt nu zondag plaats aan kasteel de Tornaco in Voort,
Tussen 13.00 en 18.00 uur ben je welkom voor een gezellige namiddag vol natuurbeleving, ontdekking en animatie voor jong en oud.
Wil je het park ontdekken, dan is voorinschrijven verplicht. Zonder inschrijving kan het kasteelpark niet bezocht worden.
Geen zorgen: ook zonder inschrijving valt er heel wat te beleven! De kasteeldreef blijft vrij toegankelijk voor iedereen en vormt het bruisende hart van het evenement.
Voor elk wat wils op de kasteeldreef
Langs de sfeervolle kasteeldreef vind je tal van infostandjes, demonstraties en activiteiten. Je kan er kennismaken met natuur, ambacht en streekproducten en genieten van een gezellige sfeer.
Via onderstaande knoppen vind je het signalisatieplan en tijdelijk verkeersreglement terug:
Alsof dat nog niet genoeg is, wacht er nog een heerlijke verrassing op alle bezoekers.
Iedereen krijgt een gratis chocoladeaardbei van Haspenberry!
Deze smakelijke traktatie is de perfecte manier om je bezoek aan de Dag van het Park extra zoet te maken. Kom langs, proef van het beste dat Haspengouw te bieden heeft en geniet van deze lokale lekkernij terwijl je de gezellige sfeer opsnuift.
Dit jaar verloopt het bezoek aan het kasteelpark anders dan voorgaande jaren.
Het kasteelpark zelf is enkel toegankelijk na voorafgaande inschrijving én uitsluitend onder begeleiding van een gids.
De Dag van het Park is dé gelegenheid om samen buiten te genieten, nieuwe dingen te ontdekken en het rijke erfgoed van Voort te beleven. Of je nu komt voor een begeleide wandeling, een creatieve workshop of gewoon een gezellige namiddag in een groene omgeving — iedereen is welkom.
Zondag 14 juni
Van 13.00 tot 18.00 uur
domein Kasteel de Tornaco
Let op:
Het kasteelpark is enkel toegankelijk mits voorafgaande inschrijving én onder begeleiding van een gids.
De kasteeldreef is vrij toegankelijk voor iedereen.
Vanavond was er in de kloostergang de Tijdsessie met acteur Stefaan Degand.
Hij werd geïnterviewd door Marcel Vantilt
Vanavond werd in de feestzaal van het stadhuis het boek 'Gidon van Glorie 2' voorgesteld. Auteur Josy Deckers beschrijft hierin de carrière van 8 Tongerse wielrenners. Voor de uitgave kreeg hij de hulp van het Stadsarchief en het KLGOG.
Erfgoedschepen Gerard Stassen zorgde voor de verwelkoming: "Als stad vinden wij het belangrijk om het sportieve verleden te bewaren, te documenteren en uit te dragen. Deze publicatie over 8 Tongerse wielerhelden neemt u mee naar de fascinerende wereld van het wielrennen. Het boek vormt een eerbetoon aan de renners, hun ploegen, hun supporters en aan iedereen die heeft bijgedragen aan de rijke wielergeschiedenis van onze stad.
Carine Grootaers, voorzitter van het KLGOG: "Dit is al het 3e werk dat we voor Josy uitbrengen. Hij verzamelde in zijn jeugdjaren foto's van wielrenners en kreeg een hele collectie van een priester. Josy schopte het tot begeleider van de wielerploeg Safir".
Auteur Josy Deckers: "Mijn bedoeling was niets van de Tongerse wielergeschiedenis te laten verloren gaan. In dit boek beschrijf ik de carrière van 8 Tongerse wielrenners: Tony Houbrechts, Raymond Steegmans, Georges Barras, Maurice Petry, Ludo Fryns, Esmée Gielkens (een dame), Senne Thonnon en Henri Kindermans. Tongeren telt tot op heden 18 beroepsrenners".
Deze 5 renners waren present: Tony Houbrechts, Raymond Steegmans, Maurice Petry, Esmée Gielkens en Senne Thonnon
De voorintekenaars konden hun exemplaar afhalen bij de dames van het Stadsarchief en het KLGOG
Vanavond is er weer een editie van 'De Witte Tutu Ontmoet' in de Hemelingenstraat. Ditmaal in het thema 'Ouder Zijn'. Het event is volgeboekt!
De 6 sprekers:
- Nikie Knaepen (kunstenaar)
- Lenno Vranken (schrijver)
- Cindy Herzet (ondernemer)
- Helen Souveyns (vzw Bezieler)
- Brent van Lancker (radiomaker)
- Bart Lodewyckx (leider Unizo)
De ontmoetingen worden in september hervat
| Dit najaar biedt het Gallo-Romeins Museum weer een reeks boeiende cursussen aan. Net zoals vorig jaar kunnen geïnteresseerden kennismaken met het Latijn en zich verdiepen in de archeologische wetenschap. Nieuw dit jaar is de cursus antieke filosofie. Het aanbod is laagdrempelig: er is geen voorkennis vereist. |
‘Aan het begin van je Latijn’ Voor het vierde jaar op rij organiseert het Gallo-Romeins Museum een lessenreeks Latijn. Tijdens deze lessen leren de cursisten hoe je de Latijnse taal uitspreekt. Ook krijgen ze les in grammatica: verbuigingen, vervoegingen en naamvallen komen allemaal aan bod. Al snel kunnen ze vereenvoudigde authentieke Latijnse tekstjes lezen. De lesgever neemt de deelnemers regelmatig mee naar de museumzalen. Aan de hand van de collectie ontdekken ze hoe mensen in onze streken leefden in de Romeinse tijd en leggen ze verbanden met de Latijnse teksten. Praktisch De cursus bestaat uit 15 lessen, telkens op zaterdagvoormiddag. ‘Archeologie voor beginners’ De cursus ‘Archeologie voor beginners’ is aan zijn tweede editie toe. In vijf sessies maken de deelnemers kennis met de fundamenten van de archeologie. Ze leren wat die intrigerende wetenschap precies inhoudt en verkennen begrippen als artefact, archeologische context en stratigrafie. Praktisch De cursus bestaat uit vijf lessen, telkens op zaterdagvoormiddag. ‘De kunst van het leven. Een kennismaking met de Grieks-Romeinse filosofie’ Deze cursus is nieuw in het vormingsaanbod van het museum. In een reeks van zes lessen maken de deelnemers kennis met de belangrijkste filosofische ‘scholen’ uit de Grieks-Romeinse oudheid. Ze ontstonden allemaal in de 5de en 4de eeuw v.Chr. en leefden voort in de Romeinse tijd. Voorbeelden hiervan zijn het stoïcisme en het epicurisme. Praktisch De cursus bestaat uit zes lessen, telkens op zaterdagvoormiddag. Jo Feytons, burgemeester stad Tongeren-Borgloon: “Met de cursussen van het Gallo-Romeins Museum kan je op een toegankelijke manier je horizon verbreden. Ze zijn ideaal voor iedereen die zich wil laten inspireren door de wereld van de oudheid.” An Christiaens, schepen van Toerisme stad Tongeren-Borgloon: “Het Gallo-Romeins Museum biedt een uniek cursusaanbod rond Latijn, archeologie en antieke filosofie. Deelnemers van eerdere edities zijn bijzonder enthousiast over onze gepassioneerde lesgevers. De cursussen zijn doorgaans snel volzet. Snel inschrijven dus!” |
Flory Van Cotthem (72) is de weekwinnaar dankzij zijn geregistreerde Ambi.pas. Dat levert hem 2.500 punten, goed voor 250 euro op.
De uitreiking vond al voor de 7e keer plaats in het Ambiotel (Veemarkt).
Flory is er een vaste klant is er een regelmatige klant:
Vandaag wordt er gevierd in wzc De Motten want Henriette Dirken mag er 100 kaarsjes uitblazen. Ze werd op 11 juni 1926 in Tongeren geboren en bleef enig kind. In 1948 huwde Henriette met Tongenaar Jef Hechtermans. Al spoedig kwamen er 2 kinderen: Freddy (76) en Marie-Ange (71). Hieruit volgden er 4 kleinkinderen. Henriette is altijd huisvrouw gebleven. Ze hielp haar man in de groothandel van groenten en fruit die gevestigd was aan de Bilzersteenweg. "Voor hobby's of reizen had ons ma nooit tijd. Ze kookte wel heel graag en heel lekker", vertellen haar kinderen. Na het overlijden van Jef, in 2018, woonde Henriette nog 6 jaar alleen. In december 2024 nam ze haar intrek in wzc De Motten. Daar werd ze vandaag in de bloemetjes gezet en verwend met een glaasje bubbels en een grote gateau. De burgemeester en twee schepenen brachten haar bloemen, Ambi kadocheques en een gesigneerde foto van het koningspaar. Haar geheim om 100 jaar te worden: "Hard werken en lekker koken", verklapte Henriette.
Maandag start de ticketverkoop van cc de VELINX.
Een nieuw seizoen staat voor de deur… en geloof ons: dit wil je niet missen.
Van straffe voorstellingen tot onvergetelijke avonden vol muziek, humor en beleving - klaar voor een seizoen vol verrassingen?
En er is meer...
Speciaal voor onze Vrienden voorzien we dit seizoen een gratis concert. Een extra reden dus om het programma snel te ontdekken!
Neem alvast een kijkje, laat je verrassen en zet je favorieten klaar.
START TICKETVERKOOP: MAANDAG 15 JUNI OM 10.00 UUR
We verwachten dat het voor een aantal voorstellingen weer snel kan gaan! Zet deze datum dus zeker in je agenda en zorg dat je er als eerste bij bent.
HOE BESTELLEN
Snel en eenvoudig online. Bestel je tickets via www.develinx.be
Liever langskomen? Maak dan nu al je afspraak aan de ticketbalie via 012 80 00 40 of tickets@develinx.be.
Opgelet! Op maandag 15 en dinsdag 16 juni is de ticketbalie enkel open op afspraak. Telefonische reservaties zijn niet mogelijk.
Vanaf woensdag 17 juni werken wij opnieuw tijdens de reguliere openingsuren.