Afgelopen jaar kon het stadsarchief een heel mooi schilderijtje verwerven dat Moerenpoort toont omstreeks 1865. Het werd geschilderd door Alexander Schaepkens (1815-1899) uit Maastricht. Uit archieven weten we dat deze schilder en amateur-historicus vaak in Tongeren kwam waar hij goede contacten had met de lokale geschiedkundige kring. Hoewel zijn focus voornamelijk op Maastricht lag, schilderde hij ook enkele stadszichten van Tongeren en publiceerde artikels over Tongeren en de monumenten.
Het schilderij van Moerenpoort mag beschouwd worden als een waarheidsgetrouwe weergave, we kunnen het schilderij namelijk vergelijken met de oudste foto’s die we van deze stadspoort hebben. Op basis van die foto’s weten we ook dat het schilderij moet gemaakt zijn vóór 1872. Na dat jaar werd de poort gerestaureerd en volgde nadien nog een gedeeltelijke afbraak van de stadsmuur aan de rechterzijde.
In zijn artistieke loopbaan legde Schaepkens zich toe op stadsgezichten, gebouwen en landschappen die vaak een romantische sfeer ademen. Hij was sterk geboeid door het verleden en wist verdwenen of vervallen monumenten op evocatieve wijze weer te geven. Daarmee leverde hij niet alleen kunstwerken, maar ook waardevolle historische documenten. Hij was bovendien een van de eerste kunstenaars in België die zich toelegde op chromolithografie. Slechts drie jaar na de uitvinding van deze druktechniek publiceerde hij in 1840 zijn eerste album met 23 kleuren-lithografieën: Vues dans le Limbourg aux bords de la Meuse. Deze serie illustreerde niet alleen zijn artistieke bekwaamheid, maar ook zijn ambitie om de schoonheid en het erfgoed van Limburg voor een breder publiek vast te leggen. Schaepkens bracht in de loop van zijn carrière meerdere albums uit die vandaag nog steeds van belang zijn voor de studie van het regionale erfgoed. Voorbeelden zijn Rolduc et ses environs (1852), Monuments de Maestricht, aquarelles lithochromes (1857) en Ancienne enceinte militaire de Maestricht (1872). In deze werken combineerde hij artistiek meesterschap met antiquarische interesse: de platen geven een gedetailleerd beeld van kerken, kloosters, versterkingen en stadsgezichten.
Zijn werk werd gewaardeerd, niet alleen lokaal maar ook internationaal. Schaepkens kreeg ook verschillende onderscheidingen. Zijn oeuvre is bewaard gebleven in tal van collecties: het Bonnefantenmuseum en het Regionaal Historisch Centrum Limburg in Maastricht, het Rijksmuseum Amsterdam, het Limburgs Museum in Venlo, de Koninklijke Bibliotheek van België en de Université de Liège bezitten werken van hem.
Het schilderijtje van Moerenpoort staat tijdelijk tentoongesteld in de wachtruimte van het administratief centrum Praetorium.
Gault&Millau onthulde de 23e editie van de Belux-gids voor een publiek van meer dan 2.000 restauranthouders. In 2025 bezochten de anonieme inspecteurs de beste restaurants van België, wat resulteerde in een gids met meer dan 1.340 adressen, waaronder 154 nieuwkomers en 166 stijgers. Ook de H!P selectie kent een toenemend succes met meer dan 250 adressen waarvan 42 nieuw.
De 12 laureaten in Tongeren-Borgloon:
Alter (Tongeren): 17/20 en 4 koksmutsen
De Mijlpaal (Tongeren); 14/20 en 3 koksmutsen
Hédoné (Tongeren): 14/20 en 2 koksmutsen
Nyde (Borgloon): 14/20 en 2 koksmutsen
't Grevenhuis (Borgloon): 13,5/20 en 2 koksmutsen
Le 54 (Tongeren): 13,5/20 en 2 koksmutsen
Ma Marraine (Tongeren): 13,5//20 en 2 koksmutsen
ça Roule (Nerem): 13,50/20 en 2 koksmutsen
't Johannietershuys (Borgloon): 13/20 en 2 koksmutsen
Bistro Belix Overrepen): 13/20 en 2 koksmutsen
't Russelt by Jarne (Borgloon: 12,5//20 en 1 koksmuts
Magis (Tongeren)
De 3 ontdekkingen van het jaar: Hédoné (Tongeren) voor Vlaanderen, Kartouche (Ixelles) voor Brussel en Flacon (Nivelles) voor Wallonië.
De Lifetime Achievement Award: is voor Roger Souvereyns
Op een akker in Tremelo, in de provincie Vlaams-Brabant, werden in 2014 twee gouden sieraden ontdekt. Onderzoek wees uit dat ze meer dan 4000 jaar oud zijn. Daarmee zijn het de oudste metalen voorwerpen die ooit in België zijn gevonden. De Vlaamse Gemeenschap verwierf de stukken en voegde ze in het voorjaar toe aan de Topstukkenlijst. Vanaf 4 november krijgen ze een plek in de permanente tentoonstelling van het Gallo-Romeins Museum.
De twee sieraden zijn vrijwel identiek. Het gaat om flinterdunne goudplaatjes met aan de bovenzijde een langwerpig, tongvormig uiteinde. Langs de randen zijn ze versierd met een dubbele rij ingedrukte puntjes. Beide exemplaren zijn ongeveer 7,5 cm groot. Hoogstwaarschijnlijk werden ze niet in onze regio gemaakt
De sieraden zijn gemaakt tussen 2400 en 2200 v.Chr., aan het einde van de steentijd. De mensen in onze regio maakten in die tijd kennis met een nieuw fenomeen: metaal. De eerste metalen voorwerpen waren vaak van goud, een metaal dat relatief gemakkelijk te bewerken is. Pas enkele eeuwen later begonnen de inwoners van onze regio voorwerpen in andere metalen te gebruiken, zoals koper en brons.
De sieraden getuigen van de grote verbondenheid die er in die tijd in Europa bestond. In een gebied dat zich uitstrekte van Scandinavië tot Zuid-Europa en van Groot-Brittannië tot Oost-Europa onderhielden mensen contacten en wisselden ze voorwerpen uit.
Uit verschillende plaatsen in dat gebied kennen we sieraden die gelijkenissen vertonen met die uit Tremelo. Op de Britse eilanden, langs de Bretoense kust (Frankrijk) en op het Iberisch Schiereiland (Spanje en Portugal) zijn soortgelijke objecten ontdekt. In het bijzonder in twee graven in Boscombe Down, op een boogscheut van de beroemde steencirkels in Stonehenge (Verenigd Koninkrijk), troffen archeologen in 2002 sieraden aan die qua vorm nagenoeg identiek zijn aan die uit Tremelo.
Over de exacte functie van de sieraden bestaat discussie. Vrijwel alle exemplaren die we kennen, zijn teruggevonden in graven, bijna altijd in opgerolde vorm. In een aantal gevallen lagen ze in de buurt van de schedel van de overledene. Daarom vermoeden onderzoekers dat het sieraden waren die rond haarlokken of vlechten werden gewikkeld.
Andere vondsten wijzen er echter op dat ze wellicht ook voor andere doeleinden werden gebruikt, bijvoorbeeld als hanger of als decoratie op kleding.
In Tremelo zijn geen sporen van een graf teruggevonden. Hoe de sieraden op die plek zijn beland, weten we niet. Misschien heeft iemand ze er ooit verloren.
Het Gallo-Romeins Museum presenteert de voorwerpen vanaf 4 november in de permanente tentoonstelling. Op die manier breidt het museum zijn aanbod Vlaamse Topstukken verder uit. Ook de Keltische goudschat uit Beringen, de Romeinse ring van Commodus, de Merovingische schijffibula uit Rosmeer en de vondsten uit het Merovingische grafveld van Broechem zijn er te zien. Die voorwerpen staan allemaal op de Topstukkenlijst.
Schepen van Toerisme An Christiaens: “Met de gouden sieraden uit Tremelo voegt het Gallo-Romeins Museum twee unieke stukken toe aan de permanente tentoonstelling. De prachtstukken getuigen van een fascinerende scharnierperiode in onze geschiedenis: de overgang van de steentijd naar de metaaltijden. Bezoekers kunnen ze vanaf nu komen bewonderen.”
Burgemeester Jo Feytons: “We zijn blij dat de Vlaamse Gemeenschap deze bijzondere voorwerpen heeft aangekocht en het Gallo-Romeins Museum de mogelijkheid biedt om ze tentoon te stellen. Hiermee wordt de positie van het museum als grootste archeologische museum in Vlaanderen bevestigd. Het sterkt het stadsbestuur ook in zijn voornemen om het museum verder uit te bouwen en de werking ervan nog meer te professionaliseren.”
Vandaag hebben de standhouders die jarenlang elke zondag in de Eburonenhal stonden, hun intrek genomen in de kelder van Julianus Shopping.
Ze werden door de stad getrakteerd op een ontbijt met cava of fruitsap
De nieuwe locatie werd grondig gerenoveerd: nieuwe gietvloer, muren geschilderd, toiletten vernieuwd en nieuwe verlichting.

Er is vandaag animatie voorzien ; 'Jos & Jos'
Allerheiligen werd voormiddag gevierd met een mis om 10u in de Basiliek. Aansluitend was er een bloemenhulde aan het Monument der Gesneuvelden. Omdat burgemeester Jo Feytons met vakantie is,
mocht eerste schepen Eddy Manet de bloemen neerleggen.
Hierna vertrok de rouwstoet naar het oud stedelijk kerkhof.
De harmonie van het Casino wild eerst forfait geven omwille van de regen. Er werd gevreesd voor schade aan de instrumenten. Uiteindelijk zijn de muzikanten toch mee opgestapt.
Op het kerkhof zorgde diaken Paul Gielen voor de zegening: "Allerheiligen is de dag dat we de doden nooit vergeten. We herdenken wat zij voor ons betekend hebben en al het goede dat zij voor ons gedaan hebben".
Eerste schepen mocht ook hier de bloemen neerleggen aan het Oorlogsmonument
De oud-strijders hielden een kort herdenkingsmoment
De socialisten bezochten het graf van hun stichter Pierre Diriken
Hierna werd er verbroederd met een 'afzakkertje' in het dodenhuisje,
waar schepen Jeannine Vanvinckenroye haar personeel van de kerkhoven in de kijker zette
Van 3 november t.e.m. 19 december worden er nutswerken uitgevoerd in de Blaarstraat (vanaf nr. 132 tot aan de Hardelweg).
De werken vinden doorlopend plaats gedurende deze periode.
Tijdens de werkzaamheden blijft doorgaand verkeer mogelijk, maar enkel in één richting binnen de werkzone (garages blijven toegankelijk). Buiten deze zone blijft tweerichtingsverkeer behouden. Fietsers kunnen zich over de volledige Blaarstraat in beide richtingen blijven verplaatsen. Ook de bussen van De Lijn volgen een omleiding, voor actuele informatie raadpleeg de routeplanner via de app of www.delijn.be/nl/routeplanner/.
Raadpleeg het omleidingsplan via www.tongeren-borgloon.be/nieuws/nutswerken-blaarstraat
Mira Lysens (56) uit Tongeren is de weekwinnaar dankzij haar geregistreerde Ambi.pas. Dat levert haar 2.500 extra punten op, goed voor 250 euro. De uitreiking vond al voor de 6e keer plaats bij ‘De Vishoeve’ (Luikersteenweg).
Mira is er een vaste klant
Infosessie: ‘Hoe maximaal besparen op je energiefactuur?
’Een antwoord op al je vragen over slim omgaan met energie! Capaciteitstarieven, dynamische tarieven, negatieve prijzen,…
De energietransitie zorgt voor een steeds ingewikkelder energielandschap.
Hoe kan ik efficiënt besparen op mijn elektriciteitsfactuur? Hoe lang duurt het om investeringen in groene energie terug te verdienen?
Je krijgt een antwoord op al je vragen tijdens een gratis infosessie in Tongeren.
De infosessie vindt plaats op 13 november vanaf 19u bij Energreen in Tongeren.
Tijdens een korte en duidelijke presentatie ontdek je waar je als consument best rekening mee houdt en hoe je maximaal bespaart. Na de presentatie kan je al je vragen kwijt aan een energiespecialist die je een persoonlijk antwoord geeft. Daarna krijg je de kans om met een gratis aangeboden drankje één op één met energiespecialisten in gesprek te gaan.
Deelname is gratis, maar inschrijven is wel verplicht. Dat kan eenvoudig hier: Infosessie Tongeren - Thuisbatterijen & EMS - 13/11/25
Meer informatie: energreen.com/nl-BE/infosessies-bij-jou-in-de-buurt
Waar: Energreen Tongeren (Prinsenweg 9)
Wanneer: Donderdag 13 november Tijdstip: 19u – 22u
Programma:
Vandaag is er (van 08u tot16u) een rommelmarkt in de wijk Hubensbeemden.
Er is een foodstand op de Trumanlaan en de 'Dansende Kerstlichtjes' verkopen hamburgers.
Er zijn 70 standhouders aanwezig
Vannacht wordt er eer overgeschakeld op de wintertijd: de klok moet om 03 u een uur teruggedraaid worden. Hierdoor kunnen we een uur langer slapen. Dat gebeurt al sinds 1977. De overheid hoopte hierdoor energie te besparen door de uren met zonlicht meer te laten samenvallen met het leefpatroon van de mensen.
Het is 's morgens een uur eerder licht, maar ’s avonds een uur vroeger donker...