Vanavond bracht Hans Van Cauwenberghe zijn monoloog Brodeck buiten in het Agnetenklooste.
Er was eens een dorp. Afgelegen, zowel in de ruimte – door de natuurelementen eromheen - als in de geest. Een vreemdeling arriveert en wordt vermoord.
Aan Brodeck wordt gevraagd om een verslag op te maken. Hij moet in dat verslag uitleggen dat de moord onvermijdelijk was, zodat alle schuldigen vrijgepleit worden. Brodeck zet zich aan het werk, maar begint daarnaast ook aan een ander verslag over zijn eigen levensloop.
Al schrijvende wordt hij herinnerd aan zijn deportatie naar het kamp waar hij al zijn waardigheid verloor en komt hij erachter wat zijn vrouw is aangedaan tijdens zijn afwezigheid. Intussen hoort hij steeds meer gedempte stemmen die hem doen inzien dat hij zelf misschien ook niet zo thuis is onder zijn dorpsgenoten als hij tot dan toe had gedacht.
Philippe Claudel schreef met ‘Het verslag van Brodeck’ een ijzingwekkende roman die gaat over de systematische vervolging van de Joden door de nazi’s voor en tijdens de Tweede Wereldoorlog. Maar hij doet dat zonder ook maar één keer termen als Jood, Duitser, fascist, nazi en concentratiekamp te gebruiken. Het gaat breder dan dat, het gaat ook over de lafheid van de mens. De kracht van zijn tekst ligt in de suggestie.
“‘Het verslag van Brodeck’ van Philippe Claudel legt zoveel bloot over de mens en zijn geschiedenis in verleden en he-den dat het sterk confronterend werkt. Als theatermakers is het een noodzaak, zelfs een morele plicht dit te delen met een breed publiek en zeker met de jeugd”, zegt Marc Bober over de theaterversie van De Nieuwe Bazaaar.
Morgenavond doet Hans Van Cauwenberghe het nog eens over om 20u in de tuin van De Pastorie in Gors-Opleeuw.
Voor het derde jaar op rij organiseert het Gallo-Romeins Museum een lessenreeks Latijn. Tijdens de cursus krijgen de deelnemers de basis van de Latijnse taal onder de knie. En ze leren heel wat bij over de Romeinse cultuurwereld. Er is plaats voor 16 enthousiastelingen. De cursus was de voorbije jaren in een mum van tijd volzet. Snel inschrijven is dus de boodschap!
Carpe diem. Corpus delicti. Requiescat in pace (RIP). Het Latijn blijft ook in onze tijd opduiken. Niet alleen in het dagelijks leven, maar ook in het recht, de wetenschappen en de politiek, op monumenten, in oude teksten, in de media ... Wie een woordje Latijn kent, botst voortdurend op herkenning. Geen wonder dat veel mensen nieuwsgierig zijn en er meer over willen weten! Deze cursus voedt die nieuwsgierigheid.
Lesgever Kris Delcroix, docent klassieke talen: “In de lessen leren de cursisten hoe je de Latijnse taal uitspreekt. Ook krijgen ze de basisgrammatica – verbuigingen, vervoegingen en naamvallen – onder de knie. Dat oefenen ze stap voor stap in. Al snel kunnen ze vereenvoudigde authentieke Latijnse tekstjes lezen.”
Kris neemt de deelnemers regelmatig mee naar de museumzalen. Aan de hand van de collectie ontdekken ze hoe mensen in onze streken leefden in de Romeinse tijd. Zo worden er volop verbanden gelegd met de Latijnse teksten. Net dat maakt deze cursus zo bijzonder. Kris Delcroix: “De ‘geschreven geschiedenis’ van onze streken begint met een Romein en zijn geschriften: Julius Caesar. Latijn bleef vervolgens eeuwenlang de lingua franca (de algemene voertaal). De museumcollectie is daar een getuige van.”
Burgemeester Jo Feytons: “Een oude taal leren vraagt focus en concentratie. Elke letter telt. Je moet ervoor gaan zitten. Dat trekt in onze snelle, overprikkelde samenleving mensen aan: de tijd nemen om een zin te ontrafelen, om woorden en hun diverse betekenissen te leren, om de nuances te vatten … Het Gallo-Romeins Museum speelt daarop in.”
Schepen van Toerisme An Christiaens: “Latijn was de voertaal in het Romeinse Rijk. De invloed ervan is groot: onze taal zit vol woorden van Latijnse origine. De cursus van het Gallo-Romeins Museum is een fijne manier om de taal van Caesar, Cicero en Ovidius op een laagdrempelige manier te leren kennen.”
Praktisch
De cursus bestaat uit 15 lessen, telkens op zaterdagvoormiddag.
De eerste les is op 6 september 2025, de laatste op 24 januari 2026.
Het cursusgeld bedraagt € 150, cursusmateriaal inbegrepen.
Meer info en inschrijven: www.galloromeinsmuseum.be
Vanavond kwam Elis Floreen zingen in de Basiliek.
De Hechtel-Ekselse Marijke Maes was al onder verschillende muzikale aliassen – zoals Audri - actief, zowel vanuit België als Denemarken. Maar nu gaat ze door het muzikale leven als Elis Floreen.
Ze heeft een fan-tas-tische stem en ze heeft een uitstekend gevoel voor humor. “Voor ik 30 ben wil ik een hond en een afwasmachine.” “Soms droom ik dat Cate Blanchett me komt ontvoeren en we verliefd worden op elkaar”, schrijft ze in haar bio.
Maar ook: heel kort, en heel direct, I write songs. Yep: klopt helemaal. Haar nummers zitten bijzonder knap in elkaar. Een groot talent om in de gaten te houden. Haar concert vindt plaats in de Basiliek. Petje af sowieso dus.
Ze had een gastmuzikant uitgenodigd: Alfredo Paredes uit Brugge
Deze namiddag bracht Elena Peeters haar monoloog 'Johnyboy' in de gang van het Assisenhof.
Hoe is het als je in de VS op death row zit? In de cel, te wachten op je dood? Iets wat jaren kan duren, voordat je weet op welke dag je geëxecuteerd zal worden.
Dat vroeg theatermaakster Elena Peeters zich af. Ze zocht contact met enkele gevangenissen in Texas en kreeg zo toegang tot drie veroordeelden. Ze begonnen elkaar brieven te schrijven. Later reisde Elena naar Texas en bezocht ze de mannen. Daar puurde ze de naar de strot grijpende voorstelling ’Johnyboy’ uit.
Het was in 2017 dat Elena drie weken lang door Texas reed. Ze ontmoette er onder anderen John. Daar had ze het meeste mee gecorrespondeerd. Hij zat bij haar bezoek al 12 jaar te wachten op zijn executie in de dodencel. Elena was de eerste persoon in zeven jaar TIJD die hem een brief had geschreven. Toen ze hem bezocht, was het drie jaar geleden dat iemand anders hem nog had bezocht. Van de 24 uur in een etmaal, mocht hij één uur zijn cel verlaten.
Peeters wist dat ze niet met lieverdjes in contact zou komen: ze zaten niet zonder reden opgesloten in de dodencel. Maar wat ze totaal niet had verwacht, waren de gesprekken die ze voerde met gewone Texanen. Heel gastvrij – ze vond altijd wel een plekje om te overnachten – maar bijna allemaal voorstanders van de doodstraf. Mensen die op death row zitten zijn zonder uitzondering allemaal monsters in hun ogen. Peeters vraagt zich af of haat bevechten met haat wel de juiste weg is.
Het team voor Gothia Cup 2025 werd vandaag officieel bekendgemaakt. Ze trainen voor de laatste keer deze week op Belgische bodem ter voorbereiding van hun toernooi in Zweden.Op woensdag 9 juli trekt het volledige team en entourage richting KRC Genk Ladies (Gouverneur Alex Galopinstraat 13). Om 14u00 start de training en rond 15u15 start de oefenmatch. Iedereen is welkom om ons team aan te moedigen.Op zaterdag 12 juli vertrekt het team vanuit Zaventem richting Gothia Cup in Zweden. Sinds 1907 maakt SKF enkele van ’s werelds meest innovatieve lagers, afdichtingen, smeersystemen, oplossingen voor conditiebewaking en diensten om wrijving te verminderen. Minder wrijving betekent meer energiebesparing en door deze te verminderen, maken we de industrie slimmer, concurrerender en energie-efficiënter, en bouwen we aan een duurzamere toekomst waarin we allemaal meer kunnen doen met minder. SKF is vertegenwoordigd in ongeveer 130 landen en heeft wereldwijd ongeveer 17.000 distributielocaties. De jaarlijkse omzet in 2024 was SEK 98.722 miljoen en het aantal werknemers was 38.743. www.skf.com
Deze namiddag was er een barbecue van vzw Gastama in de feestzaal van het College (viio).
Er waren 30 gezinnen ingeschreven, met in totaal 130 personen van hun doelgroep: niet-Europese nieuwkomers .
Voor de kinderen was er een optreden van clown Titof
en ze konden een tijdelijke tattoo laten aanbrengen
De vrijwilligers van de vzw Gastama, voorzitter: Ivo is op vakantie. "We zijn de mensen aan huis gaan uitnodigen. We helpen hen verhuizen en we begeleiden hen naar de gemeente of de mutualiteit .Het grootste probleem zijn de mensen zonder papieren", vertelde diaken Kris Buckinx.
Zondag organiseerde de Landelijke Gilde Mal-Sluizen voor de eerste keer een 'Tractortreffen'. Er zakte een veertigtal tractoren af naar het voormalige voetbalplein, zowel oldtimers als hedendaagse modellen.
Ze maakten een rondrit door Mal, Nerem, Sluizen, Glons en Elst. "Het weer zit ons niet echt mee vandaag. We hebben een springkasteel voorzien in de vorm van een tractor. er is een gocartparcours
en een reuze zandbak in een container. Kortom, zowel jong en oud en alles daartussen komt hier aan zijn trekken", vertelde Eli Stassen.
Zaterdag werd de tweede groep van huwelijksjubilarissen van juli gehuldigd in de foyer van cc De Velinx.
Er waren 1 Briljanten koppel, 6 Diamanten en 10 Gouden koppels present.
* Briljanten (65)
Antonucci-Daenen
* Diamanten (60)
Werelds-Brummans
Thys-Boffin (B)
Clerinx-Ramaekers
Vliers-Fransen
Schroyen-Bertrand
Vanseer-Doucet
* Gouden (50)
Micheils-Castermans
Reynaerts-Colson
Moray-Wijnants
Deroye-Bierwaerts (B)
Thijs-Simons
Balas-brulmans (B)
Derwa-Vandewiele (B)
Missotten-Deroulou (B)
Schoofs-Quina (B)
Nijs-Muziek